Kleszcze – mali krwiopijcy cz.1

wtorek, 17 Marzec 2015

Ponieważ właśnie nadeszła pora, kiedy kleszcze zaczęły polować i temat chorób odkleszczowych coraz częściej pojawia sie w mediach, postanowiliśmy głębiej zbadać temat, co to są te kleszcze i czym nam grozi bliższy kontakt z nimi. Poniżej pierwsza część naszego opracowania.

Co to są kleszcze?

Na Świecie występuje ok 900 gatunków kleszczy z czego 19 żyje w Polsce. Najbardziej rozpowszechnionym jest kleszcz pospolity (Ixodes ricinus). Kleszcze są pajęczakami z rodziny roztoczy.

Kleszcze występują w 3 stadiach rozwojowych. Jako larwa, nimfa i jako forma dojrzała. Larwa ma ok 0,5mm, nimfa -1,5 mm a dojrzała samica ok 5 mm

Po wypiciu krwi kleszcze robią się kilkukrotnie większe, są w stanie jej wypić ok. 4 ml. Po jedzeniu masa ich ciała rośnie 200 krotnie.

Kleszcze żyją ok 2-3 lat. Potrafią bardzo długo przetrwać bez pożywienia, larwy i nimfy do 500 dni a dojrzałe kleszcze nawet do 800 dni.

larwa, nimfa, kleszcz dojrzały

larwa, nimfa, kleszcz dojrzały

Źródło: PZH

Gdzie możemy spotkać kleszcze?

Kleszcz pospolity najczęściej występuje w miejscach o dużej wilgotności. W lasach liściastych i mieszanych, ale także w lasach iglastych. Możemy go także spotkać w parkach miejskich. Występuje na terenie całej Polski. Żeruje najchętniej w godzinach porannych ok 8-9 rano i popołudniowych od 15 do północy. Zaczynają żerować w połowie marca aż do końca listopada.

Jak atakują kleszcze?

Kleszcze wbrew utartej opinii nie robią na nas „desantu” z powietrza. Najczęściej atakują nas z traw i krzewów. Przebywają na roślinach do wysokości ok 1,5 m. Ofiarę potrafią namierzyć z dużej odległości 15-20 metrów. Wyczuwają temperaturę ciała, zapach potu i wydychany dwutlenek węgla. Gdy znajdzie się już na skórze ofiary szuka odpowiedniego miejsca do ukąszenia. Najczęściej jest to pachwina, zgięcie łokcia, pod kolanem albo za uchem. Podczas wkłucia kleszcz „znieczula” nas wprowadzając specjalną wydzielinę. Przez co nie przez dłuższy czas nie odczuwamy swędzenia czy bólu.

cdn

Kategoria: Porady

Tagi: , , , , , , , , ,

Możesz śledzić komentarze tego wpisu przy pomocy kanału RSS 2.0. Możesz zostawić komentarz lub wysłać sygnał trackback ze swojego bloga.

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.